Tentative timetable of RJUSE TeraTech-2018

17th, Sep. (Mon.)

16:00 - 19:00 Registration

19:00 - 21:00 Welcome meeting

18th, Sep. (Tue.)

08:30 - 18:00 Registration

09:00 - 09:45 Opening Session

09:45 - 10:00 Coffee break

10:00 - 11:45 Session Tue-1

THz Spectroscopy
Tue-1-1 Kawase (invited)
Tue-1-2 Krotkus (invited)
Tue-1-3 Chernomyrdin (invited)
Tue-1-4 Telenkoy (contrubuted)

11:45 - 12:15 Coffee break

12:15 - 13:45 Session Tue-2
Dirac Matter and Graphene Heterostructures
Tue-2-1 Ganichev (invited)
Tue-2-2 Krishtopenko (invited)
Tue-2-3 Teppe (invited)

13:45 - 15:00 Lunch

15:00 - 17:00 Session Tue-3
Industrial Session
Tue-3-1 Hessler (invited)
Tue-3-2 Deninger (invited)
Tue-3-3 Archier (invited)
Tue-3-4 Sypek (invited)

17:00 - 17:15 Coffee break

17:15 - 19:00 Session Tue-4

Layerd and narrow gap materials I
Tue-4-1 Potemski (invited)
Tue-4-2 Khohlov (invited)
Tue-4-3 Ryzhii (invited)
Tue-4-4 Yahniuk (contributed)

19th, Sep. (Wed.)

08:30 - 18:00 Registration

09:00 - 10:45 Session Wed-1
IR & THz Devices
Wed-1-1 Rogalski (invited)
Wed-1-2 Qin (invited)
Wed-1-3 Feiginov (invited)
Wed-1-4 Dobroiu (contributed)

10:45 - 11:15 Coffee break

11:15 - 12:45 Session Wed-2
THz communications and sensing
Wed-2-1 Nagatsuma (invited)
Wed-2-2 Satou (invited)
Wed-2-3 Vaks (invited)

12:45 - 14:00 Lunch

14:00 - 15:30 Session Wed-3
THz Electronic Detectors and Sources
Wed-3-1 Aizin (invited)
Wed-3-2 Vainshtein (invited)
Wed-3-3 Tredicucci (invited)

15:30 - 19:30 Visit of Warsaw, Excursion, Free time

19:30 - 22:00 Banquet - Restaurant "Kameralna" (Kopernika-Street 3)

20th, Sep. (Thu.)

08:30 - 12:00 Registration

09:00 - 10:45 Session Thu-1

THz Photonics & Metamaterials
Thu‐1‐1 Vasanelli (invited)
Thu‐1‐2 Valusis (invited)
Thu‐1‐3 Dolganova (invited)
Thu‐1‐4 Hartnagel (contributed)

10:45 - 11:15 Coffee break

11:15 - 12:45 Session Thu-2
THz Photodetectors & Bolometers I
Thu-2-1 Preu (invited)
Thu-2-2 Goltsman (invited)
Thu-2-3 Otani (invited)

12:45 - 14:45 Lunch

14:45 - 16:15 Session Thu-3
Dirac Matter II
Thu-3-1 S. Mikhailov (invited)
Thu-3-2 Orlita (invited)
Thu-3-3 Kachorovskii (invited)

16:15 - 16:45 Coffee break

16:45‐18:30 Session Thu‐4
Layerd and narrow gap materials II
Thu‐4‐1 Gavrilenko (invited)
Thu‐4‐2 N. Mikhailov (invited)
Thu‐4‐3 El Fatimy (invited)
Thu‐4‐4 Sai (contributed)

21st, Sep. (Fri.)

08:30 - 12:00 Registration

09:00-10:45 Session Fri-1
Graphene and Carbon Nanotubes for THz Devices
Fri-1-1 Kawano (invited)
Fri-1-2 Fedorov (invited)
Fri-1-3 Svintsov (invited)
Fri-1-4 Dubinov (contributed)

10:45 - 11:15 Coffee break

11:15-13:00 Session Fri-2

THz Plasmonic Devices
Fri‐2‐1 Delgado Notario (invited)
Fri‐2‐2 Golub (invited)
Fri‐2‐3 Otsuji (invited)
Fri‐2‐4 Suzuki (contributed)

13:00 - 15:00 Lunch

15:00 - 17:00 Session Fri-3
THz Photodetectors & Bolometers II
Fri-3-1 Shapoval (invited)
Fri-3-2 Ponomarev (invited)
Fri-3-3 Kopyt (invited)
Fri-3-4 Zagrajek (invited)

17:00 - 17:15 Closing Session

© 2018 PIRB. All Rights Reserved. Designed By Dariusz Niedźwiecki